تبلیغات
حسابداری - صنعت خودرو سازی ایران خودرو

حسابداری

ارائه دهنده انواع مقالات علمی حسابداری


كنترل روزانه یک میلیارد شاخص کیفی برای تولید محصولات ایران خودرو
پیچیده بودن صنعت خودرو سازی، کیفیت در این صنعت را از فرایندهای متعدد و ویژگی های خاص برخوردار می کند.

غلامرضا حاجی خانی مدیر تضمین کیفیت شرکت ایران خودرو در همایش مدیریت بهره وری و کیفیت در نگرش جهانی شدن با بیان مطلب فوق، اظهار داشت: کثرت و تنوع عوامل موثر، گستردگی تغییرات و تحولات، تحت توجه ویژه قرار داشتن و تاثیر گسترده در کیفیت زندگی افراد، از جمله ویژگی های بارز صنعت خودروسازی به شمار می رود که فرایند کیفیت در این صنعت را متمایز می سازد.

وی تعداد قطعات به کار رفته در هر خودرورا  سه هزار قطعه ساده و پیچیده عنوان کرد که با در نظر گرفتن زیرمجموعه ها در کل 33 هزار قطعه  را تشکیل می دهد.

حاجی خانی افزود:هر یک از این  قطعات واجد شاخص ها و ویژگی های متنوع و متعددی است و تحت آزمون های مختلف قرار می گیرد و برای تولید هر خودرو باید بیش از 282 هزار شاخص و پارامتر گوناگون در تامین قطعات کنترل شود.

مدیر تضمین کیفیت ایران خودرو این امر را از دیگر عواملی دانست که به نوبه خود فرایند کیفیتی قطعات را در خط تولید قطعه سازی و خط تولید خودروسازی پیچیده می سازد.

وی با اشاره به این که به طور میانگین 70 درصد ارزش هر خودرو به قطعات آن مربوط است، اظهار داشت:اگر فرایندهای خودروسازی را حداقل شامل بدنه، رنگ و مونتاژ و کنترل نهایی بدانیم، برای تولید روزانه 2500 دستگاه خودرو، نزدیک به یک میلیارد پارامتر گوناگون باید روزانه تحت کنترل یک خودروساز باشد.

حاجی خانی مطلب فوق را مستلزم فعالیت 400 هزار کارگر و تکنسین و مهندس در بیش از 650 کارگاه یا کارخانه دانست که با کنترل یک میلیارد شاخص مهم، 84 میلیون زیر مجموعه را برای تولید هفت و نیم میلیون قطعه و عرضه 2500 خودرو آماده می کنند.

مدیر تضمین کیفیت ایران خودرو خاطر نشان ساخت: در چنین شرایطی چنان چه تنها دو فرصت خطا برای هر پارامتر در نظر گرفته شود، به ازای هر  خودرو 2/3 خطا برای هر خودرو اتفاق می افتد.

وی تنوع فرایندها در صنعت خودروسازی را نسبت به صنایعی چون فولاد و پتروشیمی بسیار بیشتر ذکر کرد و گفت: در خودروسازی صنایع و رشته ها و مواد گوناگون به کار می رود و همین امر از دیگر عوامل موثر بر پیچیدگی صنعت خودروسازی است.

حاجی خانی تاثیر پذیری شدید از محیط صنعت را که در بردارنده ارتباط مستمر با مراکز صنعتی و مراکز تولید دانش است، از ویژگی های مهم این صنعت دانست و اظهار داشت:  این صنعت همواره مورد توجه  و در پیوند نزدیک با مقوله محیط زیست، انرژی و طیف وسیع مصرف کنندگان است، لذا پیوسته در معرض نقدها و قضاوت ها به سر می برد و همین امر بر پیچیدگی فرایندهای کیفیتی دراین صنعت می افزاید.

مدیر تضمین کیفیت ایران خودرو توانایی در تامین به موقع، ارزان، پیشرفته و مناسب نیاز مشتریان را یک الزام طبیعی برای صنعت خودروسازی دانست که در شرایط رقابتی پیوسته در حال تغییر و تحول است.

منبع

صفحات جانبی

نظرسنجی

  چقدر مطالب این وبلاگ مورد استفاده شما قرار گرفته است؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :