تبلیغات
حسابداری - نسل بعدی مایکروسافت

حسابداری

ارائه دهنده انواع مقالات علمی حسابداری

1388/01/5

نسل بعدی مایکروسافت

نویسنده: امین احمدی تبار   طبقه بندی: کامپیوتر، 

دنیای جدید كامپیوترها

در زمانی نه چندان دور شعار مایكروسافت این بود: روی هر میز تحریر و در هر خانه باید یك كامپیوتر وجود داشته باشد. ولی اكنون این شعار مبدل به شعار جدیدی شده است: هر كسی باید یك كامپیوتر در جیب خود داشته باشد. یعنی افزایش قدرت مردم به كمك نرمافزار قوی كه در هرجا و هر وقت و با هروسیلهای قابل استفاده باشد.

   البته این همه داستان نیست. در هفته اخیر شركت Dell، بزرگترین سازنده كامپیوتر، اولین كامپیوترهای دستی خود با سیستم عامل مایكروسافت را عرضه كرد. HP و Palm نیز در مدلهای جدید خود بر فناوری بیسیم و ارتباط تلفنی تمركز بیشتری داشتهاند و در یك حركت بیسابقه SPV موبایل جدید خود را با سیستم عامل مایكروسافت كه نسخه خاصی از ویندوز است عرضه نموده است.

   صنعت كامپیوتر و صنعت تلفنهای همراه به طور همزمان به نقطه مشتركی رسیدهاند: ساخت كامپیوترهای دستی. نوكیا نیز كه بزرگترین سازنده تلفنهای همراه است، در مدل جدید خود برای كاربران حرفهای یك كیبورد تاشو قرار داده و برای دوستداران بازیهای كامپیوتری صفحه نمایش رنگی تعبیه كرده است. گوشیهای امروزی قدرت معادل كامپیوترهای رومیزی 10سال پیش را دارند.

   رقابت بین شركتهای كامپیوتری و سازندگان تلفن همراه باعث بهبود كیفیت و امكانات كامپیوترها میشود و واضح است كه در این بین خریداران سود میبرند. به طور خلاصه باید گفت این دو صنعت كه زمانی جداگانه فعالیت میكردند، در حال آماده شدن برای یك رقابت سنگین هستند. هر دو معتقدند كه بزرگترین محصول بعد از PC. تلفن هوشمند با وسیله ارتباطی جیبی است و برای ساخت آن ایدههای متفاوتی دارند. صنعت كامپیوتر میخواهد یك كامپیوتر همهكاره را در ابعادی كوچك عرضه كند و سازندگان تلفن همراه معتقدند كه در اضافه كردن امكانات جدید به گوشی باید به آرامی عمل كرد تا كاربران به آن عادت كنند. البته هنوز برای قضاوت خیلی زود است. در حدود كامپیوترها فروش PCهای معمولی افت كردهاست و فروش كامپیوتر به شركتهای بزرگ نیز ثابت ماندهاست و بنابراین امیدها به سمت كامپیوترهای جیبی است. در تلفنهای همراه تقاضا برای تماس تلفنی معمولی رشد نكردهاست و در عوض خدماتی مثل ارسال پیام متنی، بازی كردن و خدمات GPS منابع رشد احتمالی هستند. از هماكنون قدمهایی در این راه برداشتهشد كه لزوما همه آنها صحیح و عاقلانه نیست. به طور مثال شبكههای نسل سوم مخابرات ماهوارهای در حال برپایی در اروپاست و در حدود صدبیلیون دلار برای امتیاز آن هزینه شده است كه رقم بالایی میباشد. و این فناوری هنوز به درستی كار نمیكند. به طور مشابه میزان PDAها از حدود 10 میلیون عدد در سال فراتر نرفتهاست. حدود 20سال پیش كامپیوترهای رومیزی جای كامپیوترهای غول پیكر را گرفتند و اكنون بازار كامپیوتر رومیزی به پایان خود رسیده است. بنابراین حركت به سوی كامپیوترهای جیبی بسیار عاقلانه و منطقی است. در ابتدای ظهور یك فناوری جدید در حدود بازار آن اغراق میشود و سپس میزان فروش را دست پایین میگیرند. مثلا 20 سال پیش كامپیوترهای رومیزی به نظر نمیرسید مشتریپسند باشند، ولی بعد از تغییرات فراوان تقاضای زیادی جذب كرد.

   امروزه، تلفنهای هوشمند و كامپیوترهای جیبی به طور موازی پیشرفت میكنند و احتمال میرود محصولات متعددی از هریك بنابه نوع نیاز مصرفكنندگان ظهور یابد. باید انتظار محصولات كاملا متفاوت را هم داشت: شركتی به نام Danger، رابط جیبی میسازد كه تركیبی از دو نوع محصول مزبور است.

 

نسل بعدی مایكروسافت

   اگر این مرحله بعدی توسعه كامپیوترها است، یك سوال ساده به ذهن میرسد. چه شركتی در این راه پیشقدم خواهد بود؟ شركت IBM در زمان كامپیوترهای Main Frame و شركت مایكروسافت در زمان كامپیوترهای شخصی. اكنون به نظر نامحتمل میرسد كه تنها یك شركت پیشقدم باشد. IBM به دلیل استانداردهای سختافزاری و نرمافزاری خود توانست بازار را به دست بگیرد. مایكروسافت نیز به دلیل انحصار سیستم عامل خود، ویندوز، رقبای دیگر را پشت سر گذاشت.

   ولی جهتگیری ادوات ارتباطی به سوی استانداردهای باز است، زیرا همه باید بتوانند باهم ارتباط برقرار كنند و هر محصول كه طالب بازار مصرف بیشتر باشد باید این واقعیت را بپذیرد.

   در حال حاضر، به نظر میرسد شركت نوكیا دربرابر مایكروسافت كه سعی دارد انحصار خود در دنیای كامپیوترهای شخصی را وارد این بازار جدید كند، از شانس بالاتری برخوردار است؛ ولی نوكیا به هر حال با رقابتی سخت روبرو خواهد بود. اما اینبار دیگر خبری از پرونده آنتیتراست كه ابتدا علیه IBM و سپس علیه مایكروسافت مطرح شد، نیست. بر عكس، برخورد این دو صنعت منجر به خلاقیتهای فوقالعادهای خواهد شد، ضمن این كه هرطرف سعی میكند تا یك كامپیوتر جیبی و وسیلهای ارتباطی را واقعا باهم ادغام كنند. چیزی كه تا به حال در مدلهای امروزی به اشتباه كامپیوتر شخصی نامیده میشود و به هر حال خریداران از این تلاش سود میبرند.

مایكروسافت موظف به قرار دادن جاوا در ویندوز شد

   به تازگی یك قاضی ایالتی به نفع شركت sun رای داده است و مایكروسافت مجبور است كه زبان برنامهنویسی جاوا را كه ساخت شركت sun رقیب وی است، در ویندوز قرار دهد. این رای در حالی صادر شده است كه شركت sun هنوز در حال پیگیری پرونده آنتیتراست علیه مایكروسافت است. Sun مدعی شده بود كه مایكروسافت به دلیل ارائه ویندوز با نسخهای از جاوا كه ناقص و از رده خارج است، در رقابت حقه كثیفی زده است.

   جاوا به دنبال نوشتن برنامههایی است كه مستقل از سیستم عامل و مدل كامپیوتر اجرا شوند. كاربران در زمان مشاهده سایتهایی كه از جاوا استفاده كردهاند ممكن است اصلا متوجه موضوع نشوند. وكیل شركت sun گفتهبود كه برنامهنویسان به دلیل توزیع ناقص جاوا در ویندوز به فناوری داتنت روی آوردهاند.

   شركت sun اضافه كرد كه تا زمان اعلام نتیجه دادگاه آنتیتراست از رقابت عقب خواهد ماند و تقاضای بررسی فوری نموده است. قاضی پرونده اعلام نمود كه رقابت تنها بردن و باختن نیست، بلكه باید به همه برای نشان دادن تواناییهایشان فرصت داده شود. مایكروسافت نیز باید با تكیه بر قابلیتهای داتنت رقابت كند نه با بیرون كردن رقبا از صحنه. رای دادگاه نیز بر قرارگرفتن نسخه كامل جاوا در ویندوزهای عرضه شده، اعلام گردید.

 

مایكروسافت به حقهبازی متهم شد

   در یك پرونده قضایی علیه مایكروسافت، sendo شركت انگلیسی سازنده تلفن همراه، این شركت را متهم كرد كه برای در اختیار گرفتن بازار تلفن همراه از شركتهای كوچكتر سواستفاده مینماید. این شركت انگلیسی میگوید كه مامیكروسافت از بازار جذب شركت sendo استفاده كرد و به تدریج این شركت را كنار گذاشت. پرونده قضایی فوق تنها نگاه مختصری به جنگ پشت پرده شركتهای نرمافزاری، تولید كنندگان تلفن همراه و شركتهای شبكه بر سر آینده بازار تلفنهای هوشمند است. این صنعت با فروش سالانه 400میلیون دستگاه بسیار با ارزش است.

   Sendo ادعا میكند كه مایكروسافت به این شركت اطمینان داده كه سازنده اصلی قطعات سختافزاری برای تلفنهای هوشمند دارای ویندوز به نام smart Phones2002 خواهد بود. ولی در زمان عرضه این گوشیهای شركت sendo كنار گذاشته شد.

   در پرونده اشاره شده كه مایكروسافت به قصد دستیابی به اطلاعات مهم این شركت، نظیر تجربه فنی، اطلاعات بازار، خریداران احتمالی به این شركت نفوذ كردهاست و با وعده شراكت در ارائه محصول، اعتماد آن را جلب نمودهاست.

   دوسال قبل، زمانی كه اولین نمونه از گوشیهای مایكروسافت معرفی شد، با نام تجاری stinger و ساخت شركت sendo بود. ولی سال پیش مدل متفاوتی به بازار آمد. گوشی جدید با نام تجاری قناری ساخت شركت HTC از تایوان بود. HTC برای ساخت iPaq شركت HP و xda شركت O2 معروف است. دوهفته بعد شركت sendo به طور ناگهانی ارتباط خود با مایكروسافت را قطع كرد و قرارداد تولید مدل قبلی لغو شد.

   مایكروسافت از هرگونه اظهارنظر خودداری كرد. در حال حاضر سازندگان تلفنهای همراه نقش اصلی در بازار تلفنهای هوشمند دارند و نقش شركتهای نرمافزاری اندك است. مایكروسافت صریحا اعلام نمود كه قصد دارد مدلی شبیه كامپیوترهای شخصی را در بازار تلفنهای هوشمند پیاده كند، یعنی سختافزار كم و بیش یكسان است و انتخاب بیشتر روی قیمت و نرمافزار روی گوشی است، به دلیل این اظهارنظر همه سازندگان بزرگ تلفنهای همراه به جز سامسونگ از آن دوری میكنند. تنها سامسونگ قرار است كه گوشیهای خود را در دو مدل مختلف(یكی با سیستم عامل symbian و یكی با ویندوز) عرضه كند. در حال حاضر، محبوبترین گوشیها، گوشیهای بدون سیستم عامل هستند و تنها سرویس جدید كه به مصرفكنندگان معرفی شدهاست، سیستم ارسال تصویر ( به اختصار MMS) است كه نیازی به سیستم عامل ندارد.

 

یاهو شركت Inktomi را میخرد

   یاهو شركت Inktomi را به بهای 235میلیون دلار خریده است. یاهو فناوری جستوجو در وب از شركت Inktomi را به وبسایتهای جانبی خود اضافه میكند تا مقام اول را در بین جستوجوگرهای وب به دست آورد. شركتهای متعددی از فناوری فوق در سایتهای خود استفاده می كنند. قائم مقام مدیریت بازاریابی یاهو گفت كه یاهو از این فناوری هم برای جستوجو در وب و هم برای جستوجو درون خود استفاده میكند. هدف ما ارائه با كیفیتترین جستوجو و داشتن مقام اول در این فناوری است.

   شركت Inktomi با شركتهای آمازون، ebay و MSN مایكروسافت قرارداد دارد و یاهو در حال حاضر از فناوری Google در جستوجوهای خود استفاده میكند. فناوری google در حال منسوخ شدن نیست ولی یاهو احساس میكند كه با خریداری فناوری و استفاده از آن به طور مستقل بهتر میتواند خدمات جستوجو را ارائه كند.

   فناوری Inktomi در وب سایت lycos به نام Hotbot رقیب اصلی یاهو استفاده شده است. البته یاهو به قراردادهای Inktomi پایبند خواهد بود.

   برنامه Inktomi آگهیهای تجاری را براساس میزان ارتباط با نوع جستوجوی كاربر مرتب میكند. در حالیكه اكنون یاهو بر اساس سیستم مزایدهای عمل میكند و آگهی شركتی كه پول بیشتری داده، بالاتر قرار میگیرد. این عمل توسط خدمات overture انجام میشود و در برنامه جستوجوی جدید نیز باقی میماند. بعد از اعلام خرید شركت Inktomi سهام یاهو حدود 4/2 درصد و سهام Inktomi حدود 75/36 درصد رشد داشت. خرید فوق ارزش سهام Inktomi را به میزان 65/1 دلار در هر سهم افزایش داد. شركت Inktomi پس از فروش بخش جستوجوی پیشرفته خود به شركت verity در ماه نوامبر 140كارمند دارد. هنوز برای قضاوت در مورد وضعیت این كاركنان خیلی زود است.

 

معرفی سیستمهای ویدئوی MPEG-4

   اتحادیه بینالمللی ارتباطات (ITU) در جلسه قبلی خود در ژاپن توافق كرد كه برای سیستم جدید فشردهسازی تصویر به نام MPEG-4 طراحی فنی انجام شود تا كیفیت تصاویر دیجیتال بهبود یابد.

   اعضای یك گروه متشكل از ITU، موسسه بینالمللی استاندارد (ISO) و كمیسیون بینالمللی الكتروتكنیك (IEC) در مورد نكات اصلی فنی به توافق رسیدهاند. ITU این سیستم را H.264/AVC نامیده و ISO/IEC به آن نام 14496-10/MPEG-4AVC را دادهاند.

   این سیستم پهنای باند لازم برای ارسال تصاویر ویدئوی را به میزان قابل توجهی كاهش میدهد و كیفیت بهتری نسبت به فناوری موجود مانند مخابرات ماهوارهای و تصویر ویدئوی دیجیتالی و یا تصاویر اینترنتی ارائه میدهد. این سیستم در مقابل حذف اطلاعات ارسالی بهتر از استاندارد MPEG-2 كه زیاد استفاده میشود، عمل میكند.

   در حال حاضر این استاندارد مورد توجه صنعت ویدئو و ارسال تصویر قرار گرفتهاست. اتحادیه اروپایی ارسال تصویر این استاندارد را مورد بررسی قرار داده است. گزارش این اتحادیه اعلام میكند كه با این استاندارد حدود 64درصد در bitrate نسبت به سیستمهای MPEG-2 و حدود 39درصد نسبت به سیستمهای MPEG-4 قبلی صرفهجویی میشود. برای ارسال تصاویر تلویزیونی این مقدار نصف میشود.
   اكنون كه مفاد اصلی این استاندارد انتخاب شده
اند، گروه ذكر شده در سهماه آینده متن كامل استاندارد را آماده خواهند كرد و استاندارد مزبور در ماه مارس سال 2003 عرضه خواهد شد.

جدیدترین سلرون برای نوت بوكها از مرز 2گیگاهرتز گذشت

   شركت اینتل با معرفی پروسسورهای 1/2 و 2/2 گیگا هرتزی بازهم سرعت سریعترین سلرون خود را افزایش داد. یك شركت سازنده نوتبوك آماده است تا از سلرون 2/2 گیگاهرتزی در مدل جدید خود استفاده كند. در حال حاضر سریعترین سلرون 2گیگاهرتز سرعت دارد. مشابه مدل قبلی، سلرونهای جدید 13/0 میكرونی و دارای 128 كیلوبایت حافظه Cache و پشتیبانی از باس 400مگاهرتزی هستند. قیمت سلرون 2/2 گیگاهرتزی 103 دلار در خریدهای 1000تایی و قیمت سلرون 1/2 گیگاهرتزی، 89 دلار است كه اندكی بیشتر از 83 دلار مدل 2گیگاهرتزی است.

   سامسونگ با مشاهده این حركت، تایید تولید پروسسور مدل 2/2 گیگاهرتزی را از كمیسیون ارتباطات فدرال آمریكا دریافت كردهاست. مدل جدید تغییر دیگری نخواهد داشت یعنی دارای 256مگابایت حافظه DDR و صفحه 1/14 اینچ تخت و دستگاه پردازش اثرانگشت و محل قراردادن كارتهای حافظه خواهد بود. وزن آن 3/2 كیلوگرم است كه یكی از سبكترین پنتیوم 4های موجود است.

  منبع

صفحات جانبی

نظرسنجی

  چقدر مطالب این وبلاگ مورد استفاده شما قرار گرفته است؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :