تبلیغات
حسابداری - كامپیوترهای محبوب؛ هرچه كوچك‌تر، بهتر

حسابداری

ارائه دهنده انواع مقالات علمی حسابداری

كامپیوترهای محبوب؛ هرچه كوچكتر، بهتر

   یكی از پیشرفتهای بزرگ در زمینه كامپیوترهای كوچك در ماه آخر ماه اكتبر 2002، در زمان معرفی محصول جدید DELL روی داد: Optiplex SX260

   در حالی كه ایده این كامپیوترها چندسالی بود كه وجود داشت، شركت DELL كه برای ورود به موقع به بازار بسیار معروف است، با عرضه این محصول، مهر تاییدی به تقاضای كامپیوترها كوچك زد. از آغاز سال 2003، شركتهایی نظیر HP و Compaq شروع به فروش كامپیوترهای كوچك كردند، این مدلها جزء جدانشدنی بازار گشتند. اگرچه ممكن است هیچگاه به طور كامل جایگزین كامپیوترهای فعلی نشوند، ولی تقاضا برای كامپیوترهای كمحجم و قابل انطباق با دیگر كامپیوترها وجود دارد. با ورود مدل imac ساخت Apple و كیتهای كامپیوتر كه با آن میتوان قطعات كامپیوتر دلخواه را انتخاب و نصب نمود، طراحی عجیب و غریب راه خود را به بازار كامپیوتر باز كردهاند.

   مدیر گروه تولید HP میگوید: وقتی كه مدل ipaq عرضه شد، كاملا با دیگر مدلها متفاوت بود. هرچه كامپیوترها بیشتر تجاری میشوند، تفاوت آنها در طراحی صنعتی آنها خواهد بود. مثلا بعضی خریداران میخواهند كه كامپیوتر آنها جلوه خوبی داشته باشد مثلا در یك آژانس طراحی یا در میز پذیرش.

   وضعیت اقتصادی و عدم رشد بودجه IT، دلیل حركت به سوی كامپیوترهای كوچك است. شركت DELL مدلهای كوچك خود را تقریبا همقیمت كامپیوترهای رومیزی تعیین كرده است و میگوید كوچكتر بودن به معنای ارزانتر بودن نیست، بلكه با كوچكتر كردن باعث صرفهجویی در فضا میشود و در عین حال انعطافپذیر و قابلیت ارتقا از دست میرود.

   بعضی از تحلیلگران مردد هستند كه آیا به غیر از صرفهجویی در فضا چه سودی در استفاده از كامپیوترهای كوچك وجود دارد. كامپیوترهای معمولی بعد از مدتی از قیمت میافتند ولی كامپیوترهای كوچك قطعات گرانتری در خود دارد كه قیمتشان سقوط نمیكند. یكی از آنها میگوید: آنها سعی در تولید نوع متفاوتی از PC را دارند و امیدوارند كه از آن سود ببرند و دیگران را مجبور به تعویض سیستمهای خود كنند. براساس تخمین او تا سال 2006 نیمی از كامپیوترهای موجود در چرخه تعویض میافتند. شركتهای DELL، HP و دیگر شركتها سعی در جاانداختن PCهای كوچك دارند. ایده اصلی این بود كه آنقدر با یك كامپیوتر كار كنید تا به نهایت عمر خود برسد و سپس آنرا با یك مدل جدید عوض كنید زیرا این كار ارزانتر از ارتقای خود كامپیوتر است. اكنون هدف نگهداشتن كامپیوتر و طولانی كردن عمر مفید آن است.

 

فناوریهای مورد انتظار در سال 2003

شبكههای بیسیم:
   ما در میان یك انقلاب بی
سیم هستیم و سال آینده این پدیده بیشتر خواهد بود. فناوری Bluetooth عملی و ارزان است، 802.1Ia و 802.11g سرعت 55مگابایت در ثانیه را به رادیوی شما هدیه میكند و ادوات كم مصرف و كوچك و ارزان خانه اتوماتیك و كامپیوتریزه شدهای را برای ما به ارمغان میآورد كه از سال 1950 وعدهاش را شنیدهایم. مراقب فناوری Zigbee باشید كه قرار است ارزانتر از Bluetooth كار نمیكنند! مراقب تقسیمبندی بازار باشید.

2-سیستمهای موقعیت سنجی:
   شما ممكن است ندانید كجا هستید ولی تلفن همراه شما می
داند! مسئولان شبكه در حال حاضر در فكر ارسال تبلیغات به تلفن همراه یا PDA شما هستند، وقتی كه دارید از جلوی فروشگاهی عبور میكنید، یا اینكه از كجا بنزین، پول نقد، غذا یا كمك دریافت كنید و نزدیكترین تاكسی را به سمت خود فراخوانید. در عین حال، GPS ارزانتر، قابل اعتمادتر شده و در بسیاری از ادوات گنجانده شده حتی قلاده حیوان خانگی شما. البته دلیل اینكه لازم باشد موقعیت سگ نازنین خود را با دقت 5متر روی كره زمین بدانید هنوز روشن نیست!

3- ذخیره سازی هولوگرافیك:
   ذخیره سازی هولوگرافیك و لیزرهایی كه بتوانند اشكال سه بعدی روی یك دیسك
های اپتیكی بنویسند، هنوز در حد داستانهای علمی تخیلی است. از اواسط دهه 90 تا به حال هرسال وعده داده شده كه سال آینده شاهد اختراعات عجیبی خواهیم بود. در این بین هارد دیسكها و ادوات ذخیره سازی حالت جامد فرصت كافی برای رشد داشتهاند. البته IBM هنوز درصدد است و همچنین افراد اندك دیگری شروع به كار كردهاند ولی حجمهای ترابایتی هنوز دور از دسترس به نظر میرسد.

4- انرژی خورشیدی:
   مشكل سلول
های خورشیدی در آن است كه برای تولیدشان انرژی زیادی مصرف میشود به طور دقیق بیشتر از انرژیی كه قادرند در طول عمر خود تولید كنند! این مشكل باعث میشود كه ایده سلولهای خورشیدی پلاستیكی كه فقط كافی است مانند رنگ روی یك سطح پخش شوند بسیار جذاب گردد. امسال چند شركت تحقیقاتی نمونههای آزمایشی از آن تولید كردهاند ولی زیاد قابل اطمینان نیستند و انرچی زیادی تولید نمیكنند بنابراین هنوز آمادگی عرضه به بازار را ندارند ولی جای پیشرفت زیادی دارند.

5- RFID
   انتظار داشته باشید كه سال 2003 مملو از گرد و خاك رادیواكتیو باشد: این گرد و خاك چیپ
های تعیین هویت با فركانس رایویی است و فعالیت آن را اسكنرهایی در سراسر جهان انجام میدهند. ایده اینكه اشیا بر چسبهای حاوی چیپهای RFID باشند كه بتوان از فاصله 20متری قابل قرائت باشد بسیار جالب توجه است . این اسكنرهابه بانكهای اطلاعاتی مركزی متصل خواهند بود. شركتGillette به تازگی حدود 5/0 بیلیون از آنها را سفارش داده تا در ریشتراشهایش استفاده كند. روزی ممكن است آنقدر گیرنده و فرستنده به سلباس و وسایلی كه حمل میكنید متصل باشد كه حتی از مریخ هم قابل ردیابی باشید!

6-صنعت خودروسازی
   خودروها روزبه
روز باهوشتر میشوند ولی سازندگان خودرو نه. آنها هنوز استانداردهای جهانی برای شبكههای درون خودروها انتخاب نكردهاند. استانداردهای زیادی وجود دارد: OSEK/VDX، MOST، IDB-1394 و هریك مزایای خود را دارد. ولی Firewine و bluetooth در نهایت انتخاب خواهند شد. در حالت ایدهآل وقتی قطعات الكترونیكی برای خودرو خود میخرید باید باهم سازگار باشند و به راحتی نصب گردند ولی اكنون اگر بخواهید یك سرور mp3 در خودرو داشته باشیدكه به طور منظم خودش را به روز كند، باید تمام كار را خودتان انجام دهید.

7- روبوتیك:
   روبات
ها روزبهروز رایج تر میشوند. اكنون انواع ماشینهای چمنزنی یا جاروبرقیها كه به طور اتوماتیك كار میكنند در بازار وجود دارند، شركت فیلیپس روی روباتهایی كار میكند كه قابل پیشبینی نباشند، مانند یك دوست واقعی. شركت سونی و جدیدا روبات سگی تولید كردهاست كه نسل جدید حیوانهای دستآموز مصنوعی است و روبات جدید دوپای این شركت میتواند با دید دوطرفه چهرهها را تشخیص دهد و 60هزار لغت را بشنود.

   همچنین میتواند برای رفتن از یك طرف اتاق به طرف دیگر مسیر مناسبی بیابد و به طرز خندهداری برقصد. سال آینده منتظر این روبات باشید كه بتوانید یكی برای خودتان بخرید چون بسیار گران قیمت است!

8-روشنایی
   احتمالا جاسوئیچی شما دارای یك چراغ
قوه LED است و یا شاید توجه كرده باشید كه در چراغهای راهنمای و رانندگی از LED استفاده میشود. این موارد تنها نقطه كوچكی از كاربردهای دیودهای نورافشان است كه روز به روز نور بهتری تولید میكند. این دودها یك دهم توان لامپهای معمولی مصرف دارند و چندهزار بار بیشتر عمر میكنند ولی هزینه ساخت آنها هنوز2برابر لامپهای فلورسنت است. ولی این تغییر خواهد كرد. اگر امسال نشد، سال بعد. البته میتوانید رنگ آنها را به دلخواه عوض كنید. كلید تنظیم نور در اتاق نشمین با یك كنترل كننده رنگ قرمز-سبز آبی جایگزین خواهد شد.

9- بازیهای كامپیوتری
   درنسل بعدی كنسول
های بازی گرافیك آنها پیشرفت خواهد كرد ولی بخش جالب توجه قابلیت بازیهای چندنفره و اتصالهای مختلف به بازیها از طریق تلفنهای همراه، ایمیل و همچنین هوش مصنوعی و غیره است. از هماكنون بعضی شركتها با استفاده از موتور بازیها به خلق صحنههایی شبیه فیلم اقدام كردهاند. هالیوود همواره در مورد مایملك باارزش خود نگران بودهاست و مثل اینكه بازیهای آنلاین نیز به همین سمت میروند.

10-صفحه نمایش
   جاسوسان گزارش می
كنند كه اگر سرتاسر مركز فناوری توكیو به نام آكیها بارا را بگردید، حتی یك عدد تلویزیون یا مونیتور دارای لامپ اشعه كاغذی (CRT) نخواهید یافت.

   درحالیكه كارخانهها بیشتر و بیشتر به سمت تولید LCDهای 17اینچی حركت میكنند، اندازههای بزرگتر نیز در راه هستند. در سال 2003، برای اولین بار فروش LCD از میزان فروش CRT فراتر خواهد رفت. در حال حاضر LCD حدود 20 تا 30درصد بازار را در اختیار دارد. این خبر بدی برای فناوریهای دگر مثل پلیمرهای نورافشان است.

برخی پیشبینیهای جهان ارتباطات در سال 2003

   براساس پیشبینی موسسه Cap gemini Ernst&y، بازار خدمات IP در اروپای غربی از میزان فعلی 14میلیارد دلار آمریكا به 5/17 میلیارد درسال آینده خواهد رسید كه این میزان رشد، چندان چشمگیر نیست.

   آخرین پیشبینی انجمن صنعت مخابرات (ITA) در خصوص رشد بازار فناوری پیامرسانی یكپارچه یا Unified Messaging Service این است كه با جایگزینی پروتكل VOIP با سیستمهای PBX سنتی تا سال 2005 رشد UMS نیز شتاب بیشتری میگیرد. براساس این پیشبینی كه در تحلیل بازار مخابرات ITA صورت گرفتهاست، UMS تا سال 2005، بازاری به حجم 5/3 میلیارد دلار خواهد داشت كه این میزان نسبت به مبلغ 2/1 میلیاردی سال 2001، رشد 1/32 درصدی سالیانه را نشان میدهد.

   بازار مراكز PBX مبتنی بر IP، از نظر درآمدی رشدی درحدود 9/3 میلیارد دلار تا سال 2005 خواهد داشت كه این میزان حدود 20درصد كل فروش PBX های سنتی میباشد.

(Synergy Research)
   VIOP رشدی درحدود 75درصد خدمات صوتی جهان را تا سال 2007 خواهد داشت. (Front & Sulivan 3/2002)

   نرخگذر از تجهیزات سنتی به شبكههای داده، تا سال 2006، بازاری در حدود 5/16 میلیارد دلار برای مراكز PBX مبتنی بر IP ایجاد خواهد كرد.

(Allied Bussiness Intelligence)
   سیستم
های مراكز برخوانی (call center)، حدود 30درصد از بازار سیستمهای VOIP را به خود اختصاص خواهند داد.

(IDC)
   خدمات ویدیوكنفرانس مبتنی بر ISDN تا سال 2006 دارای نرخ رشد سالیانه 6درصد خواهد بود. این در حالی
است كه نرخ رشد خدمات IP، رشد سالیانه 5/43 درصد خواهد شد. براساس این پیشبینی درفرایند پیشرفت گذر به IP، نرخ برخوانی ویدیوكنفرانس به تدریج از متوطس 45دلار در ساعت (كه نرخ سال 2001میباشد) به 35 دلار تا سال 2006 كاهش خواهد سافت. 

منبع

صفحات جانبی

نظرسنجی

  چقدر مطالب این وبلاگ مورد استفاده شما قرار گرفته است؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :